У житті багатьох людей бувають хвилини, коли здається, наче світ руйнується, і не знаєш, як бути. Не бачите поруч людини, котра підкаже вихід, підтримає? В такій ситуації зверніться за порадою до Лесі Українки, тобто її творів, у яких вона стверджує: сильна духом людина здатна витримати будь-яке випробування.
І це поетеса довела своїм життям.
Вона виховувалась в родині, де шанували народні традиції. Дівчинка любила пісні, колядки, обрядові відправи. Взимку 1881 року Леся пішла на річку Стир подивитися, як святять воду. У сильний мороз вона промочила ноги в крижаній воді. Лікували дівчинку домашніми засобами від ревматизму, а коли її показали київському хірургу, то він визначив тяжкий діагноз: туберкульоз кісток.
Хвороба спричинила до того, що Леся зовсім не ходила до школи. Спочатку її навчали батьки, а потім приватні вчителі. Про рівень її освіченості і величезний талант свідчать такі факти: з 15 років вона займалася перекладами, а у 19 років написала для своїх сестер підручник «Стародавня історія східних народів». Вона вільно спілкувалася французькою, німецькою, польською, англійською, болгарською. Пізніше . перекладаючи ділові папери та даючи уроки французької та німецької мов, поетеса заробляла на життя. Не можна не сказати і про інше покликання Лесі Українки, музичне. Вона віртуозно виконувала твори відомих композиторів та створювала власні мелодії.
На честь святкування 145 річниці з дня народження письменниці вчителі та учні Великознам'янської школи № 1 підготували тиждень вшанування пам'яті Лесі Українки.
У рамках тижня учні 11-Б класу разом з класним керівником, вчителем української мови та літератури, Ващенко Ніною Павлівною, підготували літературну композицію «Я маю в серці те, що не вмирає». Вони розповідали про цікаві факти з життя письменниці, дивилися уривок фільму про життя Лесі Українки та декламували її вірші.
Бондарчук Тетяна Миколаївна, вчитель української мови та літератури, брала участь у літературно-мистецькому фестивалі «Біля Лесиного джерела» та посіла II місце за декламування віршів Лесі Українки, була нагороджена збірками творів поетеси. А учні 8-Б класу під керівництвом Тетяни Миколаївни підготували захопливу заочну екскурсію-подорож в село Колодяжне. За допомогою репродукцій фотографій волинських лісів вони розповіли про місця, якими, можливо, блукає дух Лесиної Мавки. Учні ж 10-А класу показали інсценований уривок з драми-феєрії «Лісова пісня».
В свою чергу учні 8-А класу разом з вчителем української мови та літератури Лук’яновою Юлією Олександрівною розповідали на відкритому уроці про «30-літню війну», яку вела Леся Українка зі своєю хворобою, перемагаючи неймовірний біль.
Смоленкова Тетяна Миколаївна, вчитель української мови та літератури, підготувала конкурс декламаторів віршів Лесі Українки. Учасниками конкурсу були учні 5-Б класу, які намагалися якнайповніше передати усі почуття поетеси, котрі вона в них вклала.
Читачів шкільної бібліотеки чекала виставка літератури про життя і творчість Лесі Українки. Окрім цього бібліотекар школи Баранова Олена Станіславівна підготувала відео флеш-мобу до дня народження письменниці, яке можна знайти на сайті школи.
Сьогодні все прогресивне людство високо цінує творчість української письменниці, яка все свідоме життя боролася за втілення в життя волелюбних ідей, за щастя і рівноправність усіх народів.
Ім’я Лесі Українки носять вулиці, театри, школи, бібліотеки. Але найкраща шана пам’яті поетеси – ростити в серцях людей посіяні нею зерна доброти, краси, мужності, волі, братерства. |